آرشیو مقالات

آرشیو مقالات

پیشگامان جدید در دیپلماسی علم/ علم در خدمت دیپلماسی، دیپلماسی در خدمت علم

پیشگامان جدید در دیپلماسی علم/ علم در خدمت دیپلماسی، دیپلماسی در خدمت علم

بسپار/ ایران پلیمر «بسیاری از چالش‌هایی که امروزه با آن مواجهیم ابعاد بین‌المللی دارند؛ چه در حل مسائل مربوط به تغییرات اقلیم باشد چه در مقابله با بیماری‌ها. بنابراین این مشکلات جهانی، به راه‌حل‌های جهانی نیاز دارند. از این رو خلق نقشی جدید برای علم در سیاست‌گذاری و دیپلماسی بین‌المللی یک مسئله کلیدی است: قرار دادن علم در قلب برنامه بین‌المللی توسعه.»

دوشنبه, 28 بهمن,1398
داستان ریزپلاستیک­ها در دریاها و آب­های آزاد!  (بخش اول)

داستان ریزپلاستیک­ها در دریاها و آب­های آزاد! (بخش اول)

بسپار/ ایران پلیمر در دهه ­ی اخیر بحث پیرامون ریزپلاستیک­ها (میکروپلاستیک­ها) داغ شده و اخیرا نیز این موضوع در ایران مورد توجه قرار گرفته است. اینکه دقیقا ریزپلاستیک­ها چه موادی هستند و تا چه حد بر محیط زیست اثر گذاشته­ اند؟ آیا به راستی وارد زنجیره غذایی انسان شده­اند؟ تا چه حد می ­توانند برای سلامتی انسان و یا گونه ­های آبزی مضر باشند و آیا اصلا تاثیری بر سلامت دارند؟

یکشنبه, 20 بهمن,1398
شیوه های نو در فروش/ ابزارهای بازاریابی دیجیتال: شناخت، انتخاب و بهره‌برداری (قسمت دوم)

شیوه های نو در فروش/ ابزارهای بازاریابی دیجیتال: شناخت، انتخاب و بهره‌برداری (قسمت دوم)

بسپار/ ایران پلیمر همان‌طور که پیش‌تر در مقاله قبلی اشاره شد، روش‌های بازاریابی دیجیتال به واسطه وابستگی به فناوری و سرعت توسعه آن هر روز در حال تحول هستند و هر سال روش‌های جدیدتری برای هدف‌گیری بهتر و دقیق‌تر مشتریان و درگیر کردن آن در فرایند خرید در دسترس کسب‌وکارها قرار می‌گیرند.
 

ﺳﻪشنبه, 15 بهمن,1398
تحلیل روند و سهم بازار پوشش های حفاظتی از 2019 تا 2025

تحلیل روند و سهم بازار پوشش های حفاظتی از 2019 تا 2025

بسپار/ ایران پلیمر اندازه بازار جهانی پوشش های حفاظتی در سال 2018 حدود 30.16 میلیارد دلار بوده است. رشد صنعت ساخت و ساز اثر قابل توجهی بر رشد این بازار داشته است. پوشش های حفاظتی در صنایع مختلف نظیر ساختمان، نفت و گاز، هوافضا، دریایی، خودرویی، نیروگاهی، معدن و ... مورد مصرف قرار می گیرند. این پوشش ها بر سطوح متنوعی اعمال می شوند تا از آن ها در برابر تخریب ناشی از عوامل محیط خارجی حفاظت نمایند. افزایش جمعیت، گسترش شهرنشینی و رشد صنعت منجر به افزایش نیاز به توسعه زیرساخت های عمرانی و ساختمانی در جهان شده است، این امر در حوزه آسیا اقیانوسیه، امریکای جنوبی و مرکزی و خاورمیانه چشمگیرتر است.

یکشنبه, 13 بهمن,1398
مقاله نویسی با تمام قوا!  نگاهی گذرا به جایگاه ایران در تولید جهانی و منطقه­ ای مقالات پژوهشی در زمینه پوشش ­ها

مقاله نویسی با تمام قوا! نگاهی گذرا به جایگاه ایران در تولید جهانی و منطقه­ ای مقالات پژوهشی در زمینه پوشش ­ها

بسپار/ ایران پلیمر این روزها همه پژوهشگران به دنبال انتشار دستاوردهای پژوهشی خود در مجلات علمی دنیا هستند. تعداد مقالات به یکی از شاخص­های اصلی تعیین جایگاه علمی افراد، دانشگاه­ها و کشورها تبدیل شده است. در کشور ما سال­هاست سیاست­های حمایتی برای تشویق محققان به انتشار نتایج پژوهش­ هایشان در مجلات علمی اجرا شده است. جدا از بحث­ و جدل ­های پایان­ ناپذیر بین حامیان و منتقدان این سیاست­ها - که در ادامه به آن هم خواهم پرداخت - ارزیابی کمی و کیفی مقالات علمی منتشر شده در جهان، موضوعی مهم در علم ­سنجی است. در این گفتار، نگاهی گذرا خواهم داشت بر جایگاه ایران از لحاظ تولید مقالات علمی در زمینه­های مرتبط با پوشش ­های سطح میان کشورهای منطقه و جهان.

ﺳﻪشنبه, 08 بهمن,1398
سرمقاله دوماهنامه پوشرنگ شماره 207: من اینجا ریشه در خاکم ...

سرمقاله دوماهنامه پوشرنگ شماره 207: من اینجا ریشه در خاکم ...

بسپار/ ایران پلیمر همیشه گمان می کرده ام که تغییر و اصلاح در جامعه ای رخ نمی دهد مگر آنکه تک تک افراد حاضر در آن، در تعامل و همراهی سازنده با یکدیگر برای آرمان هایی واحد و مشخص تلاش کنند. این روزها، یکایک ما از درد و عصیان به واسطه جمیع شرایط رخ داده در حوزه ملی و بین المللی انباشته ایم و با این حال همانطور که در یادداشتی در سایت ایران پلیمر پس از سقوط هواپیمای اکراینی در آسمان ایران نوشتم، من و مایی که ماندن در این خاک را انتخاب کرده ایم، واگذارش نخواهیم کرد، روزهای تلخش را بسیار دیده ایم و به این امید زنده ایم که روزهای سبزش را نیز ببینیم. 

یکشنبه, 06 بهمن,1398
موضوعات داغ فعلی و آینده در پوشش‌های ضدخزه و بهره‌وری انرژی برای ناوگان دریایی

موضوعات داغ فعلی و آینده در پوشش‌های ضدخزه و بهره‌وری انرژی برای ناوگان دریایی

بسپار/ ایران پلیمر جرم­زیستی پدیده­ای بیولوژیکی است که از نظر اقتصادی و محیط­زیستی برای صنعت حمل و نقل نامطلوب است. تجمع موجودات بیولوژیکی در سطح بدنه باعث می­شود هیدرودینامیک کشتی بدتر شود. اتلاف انرژی ناشی از جرم و خزه  درنهایت، به افزایش مصرف سوخت و در نتیجه هزینه اضافی تبدیل می­شود که تأثیر قابل توجهی بر محیط زیست می­گذارد. در حال حاضر، روش اصلی مورد استفاده برای جلوگیری از تشکیل جرم بر روی بدنه­ی کشتی­ها، استفاده از پوشش­های ویژه محافظ است. در این مقاله، انواع عمده­ای از پوشش­های ضد خزه جدید، با اشاره به محصولات جدید و همچنین محصولات در دست بررسی، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است.

شنبه, 05 بهمن,1398
چرا دماهای سیلندر اثر کمی بر دمای مذاب دارد؟!

چرا دماهای سیلندر اثر کمی بر دمای مذاب دارد؟!

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر رانشگرها (اکسترودرها) مانند گرم خانه­ ها (ovens) نیستند. افزایش پروفیل دمایی سیلندر بر دمای مذاب تاثیر زیادی نمی‌گذارد. در این مقاله علت آن بحث می­شود.

چهارشنبه, 02 بهمن,1398
بازار جهانی پوشش های ضدخوردگی

بازار جهانی پوشش های ضدخوردگی

بسپار/ ایران پلیمر  از پوشش های ضدخوردگی به منظور حفاظت از فلزات و سایر سطوح در برابر تخریب های طبیعی ایجاد شده توسط گونه های خورنده از قبیل رطوبت و نمک استفاده می شود. در سراسر جهان، خوردگی باعث خسارت های مالی عظیمی برای صنایع مختلف می شود. خوردگی همچنین می تواند به تدریج با ضعیف کردن سازه ها، تهدیدهای   مادی و جانیدر زندگی شود. پوشش های ضدخوردگی یکی از موثرترین و اقتصادی ترین راه حل ها برای مقابله با خوردگی به شمار می روند.

دوشنبه, 30 دی,1398
آیا همه چیز را در مورد پلی اتیلن ها می دانید؟ (بخش دوم)

آیا همه چیز را در مورد پلی اتیلن ها می دانید؟ (بخش دوم)

بسپار/ ایران پلیمر قطعات PE می‌توانند وادهند درصورتی¬که PE با چگالی نامناسب انتخاب ¬شود. در این شماره چند نمونه از پیامد انتخاب نامناسب چگالی آورده شده است و اینکه چرا و چه اتفاقی می-افتد بررسی شده است.اهمیت چگالی بسپار پلی‌اتیلن را می‌توان با بررسی کاربردهایی که قطعات در هنگام انتخاب چگالی نامناسب واداده¬اند، درک کرد. جالب این¬جاست که تمام این وادادگی¬ها مربوط به انتخاب گونه¬هایی از پلی‌اتیلن است که چگالی بیش از آن¬چه مناسب است دارند.

یکشنبه, 22 دی,1398
خودکشی دسته جمعی نهنگ ها

خودکشی دسته جمعی نهنگ ها

بسپار/ ایران پلیمر همه چیز برای من در وجه انسانی، قابل تحلیل است. انسان را شاید بیشتر از چیزهای دیگر می فهمم، بیشتر از سیاست های کثیف قدرت ها و قدرت خواهان، بیشتر از اقتصاد سراسر بویناک وابسته به آن، بیشتر از ... . من از انسان حرف می زنم و با انسان. با شادی اش، با دردش، با همه آن احساسات و عواطفش که جزیی از وجودم است، یکی می شوم، یکی هستم. این روزها را باید جایی بنویسم اما نمی توانم. کلمات از زیر انگشتانم فرار می کنند. هیچ هجایی معنا نمی کند آنچه را که باید. با این حال کسی باید بنویسد و بگذارند در جعبه ای امن، مثل جعبه سیاه پروازی، برای فردا روزهای انسان، شاید از آن رمزگشایی شود، روزی روزگاری.

شنبه, 21 دی,1398
به دنبال ایجاد پیوند بین پلاستیک ها و فلز

به دنبال ایجاد پیوند بین پلاستیک ها و فلز

بسپار/ ایران پلیمر کاربرد چندسازه های ترکیبی (کامپوزیت های هیبریدی) بسپار- فلز در صنعت خودرو افزایش یافته است. در این گزارش، آخرین فناوری ها در روش روقالب گیری (over-moulding) و سایر فرایند ها ارایه شده است.

 

یکشنبه, 15 دی,1398
12345678910انتها
دی ان ان