آرشیو اخبار

داستان ریزپلاستیک­ها در دریاها و آب­های آزاد!  (بخش اول)

داستان ریزپلاستیک­ها در دریاها و آب­های آزاد! (بخش اول)

یکشنبه, 20 بهمن,1398

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بسپار/ ایران پلیمر در دهه ­ی اخیر بحث پیرامون ریزپلاستیک­ها (میکروپلاستیک­ها) داغ شده و اخیرا نیز این موضوع در ایران مورد توجه قرار گرفته است. اینکه دقیقا ریزپلاستیک­ها چه موادی هستند و تا چه حد بر محیط زیست اثر گذاشته­ اند؟ آیا به راستی وارد زنجیره غذایی انسان شده­اند؟ تا چه حد می ­توانند برای سلامتی انسان و یا گونه ­های آبزی مضر باشند و آیا اصلا تاثیری بر سلامت دارند؟

برای یافتن پاسخ دقیق این سوال­ها تلاش می­شود تا طی چند مقاله که نخستین مقاله آن در این شماره چاپ می­شود، ابتدا به مفهوم علمی ریزپلاستیک­ها و تاریخچه ورود این واژه اشاره شود و پس از آن انواع ریزپلاستیک­ها و تاثیر آنها بر آلودگی­ های زیست محیطی، سلامت گونه­ های آبزی و انسان­ها پرداخته شود.

 

تاریخچه ریزپلاستیک­ها

یکی از مهم­ترین موضوعات اساسی و اولیه که مطرح می­شود، تعریف ریزپلاستیک­هاست. در گام نخست باید تعریفی واحد و مشترک بیان شود تا پیرو آن بتوان موضوعات مرتبط با این موضوع را دنبال کرد.

نخستین گزارش علمی منتشر شده پیرامون موضوع ریزپلاستیک­ها به سال 1970 بازمی­گردد. پس از آن نیز با پیشرفت تدریجی این موضوع، مقاله­ ای پیرامون وجود ریزپلاستیک­ها در بدن موجودات زنده و به ویژه پرندگان در سال 1987 منتشر شد که می­توان این دو مقاله را به عنوان نخستین مقالات با موضوع جدید ریزپلاستیک­ها معرفی کرد و عملا مطالعات علمی در حوزه ریزپلاستیک­ها به این تاریخ بازمی­گردد.

در اوایل سال 1970 که برای نخستین بار مقالاتی پیرامون موضوع ریزپلاستیک­ها منتشر شد؛ عددی به عنوان ابعاد ریزپلاستیک­ها منتشر نشد. به عبارت دیگر به این موضوع اشاره­ای نشد که ریزپلاستیک­ها به پلاستیک­هایی با چه ابعادی گفته می­شود. در آن زمان فقط بیان می­ شد که ریزپلاستیک­ها قطعات کوچک پلاستیکی هستند که با میکروسکوب قابل رویت هستند و چندان تعریف دقیق علمی و مدونی وجود نداشت. هم­اکنون تعریف دقیق علمی ریزپلاستیک­ها عبارت است از:

ریزپلاستیک به قطعات کوچک پلاستیک شناور در اقیانوس­ها، دریاها و آب­های آزاد گفته می­شود که ابعاد آنها بزرگتر از 1 نانومتر و حداکثر تا 5 میلیمتر باشد.

 

دغدغه جهانی: ورود ریزپلاستیک­ها به آب­ها

مطابق مطالعات منتشر شده آلودگی آب­های آزاد و دریاها توسط پلاستیک­ها به صورت رسمی به اوایل سال 1950 برمی­گردد. از آن تاریخ تعداد گزارش­ها و مشاهدات رسمی با موضوع آلودگی­های زیست محیطی ناشی از پلاستیک­ها در محیط­های آبی افزایش یافت. پلاستیک­هایی که به صورت کیسه ­های پلاستیکی، بسته­ بندی­ها و همچنین تور ماهیگیری یا به طور مستقیم در آب­های آزاد رها شده ­اند و یا به طور غیرمستقیم از طریق رودخانه­ ها، سواحل و یا جریان باد وارد دریاها و اقیانوس­ها شده­اند و عملا آلودگی زیست محیطی ایجاد کرده­اند. از اوایل سال 1980 مطالعات و گزارش ­هایی پیرامون نگرانی­های جهانی از آلودگی­های زیست محیطی توسط پلاستیک­ها منتشر شد که می­توان از آن تاریخ به عنوان نخستین نگرانی­های جامعه ­ی بین ­المللی از آلودگی دریاها و آب­های آزاد توسط پلاستیک­ها یاد کرد. در سال 2011 انجمن هوایی و اقیانوس ملی آمریکا (NOAA)، نخستین نشست بین ­المللی آب­های آزاد و آلودگی­ های زیست­محیطی مرتبط با آن را برگزار کرد که یکی از نخستین جنبش­ها برای بیان دغدغه جهانی آلودگی زیست محیطی توسط پلاستیک­ها بود.

 

 

 

آناهیتا هماوند (anahitahomavand@yahoo.com)

 

(ادامه دارد...)

 

متن کامل این گفت و گو را در شماره 208 ماهنامه بسپار که درنیمه بهمن ماه منتشر شده است، بخوانید. 

 

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق فیدیبو قابل دسترسی است.

 

 

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
لطفا تنظیمات را ویرایش و ذخیره نمایید
دی ان ان