آرشیو اخبار

گفت و گو با علیرضا ترک، مدیرعامل پایدار پلیمر اوژن: جایگزینی برای بورس کالا نداریم

گفت و گو با علیرضا ترک، مدیرعامل پایدار پلیمر اوژن: جایگزینی برای بورس کالا نداریم

یکشنبه, 23 تیر,1398

رتبه بندی این مطلب:
5/0

بسپار/ایران پلیمر با توجه به نوسانات شدید ارزی و افزایش بی رویه قیمت ها و مشکلات تامین مواد اولیه در صنعت پلیمر خصوصا در نیمه دوم سال گذشته که تا حالا هم ادامه داشته و نقش بورس کالا و بهین یاب در شفاف سازی معاملات، گفتگویی را با علیرضا ترک انجام دادیم تا واکاوی جدیدی در این خصوص داشته باشیم. 

بسپار – جهش ارزی سال پیش، محاسبات برپایه ارز دولتی و تبعاتی که متاسفانه به رانت و تخلف منتهی شد چه باری برای صنعت پلیمر داشت؟ محاسبات بعدها بر پایه متوسط کشف نرخ در سامانه نیما انجام شد. 
آیا اصولا حذف ارز 4200 تومانی را محتمل می دانید؟ 
ترک: در رابطه با سال گذشته که مشخص است سیاست ارز 4200 سیاست اشتباهی بود که همه کارشناسان به آن اعتقاد دارند. در واقع نه تنها تعیین نرخ ارز دولتی اشتباه بود، بلکه اینکه این نرخ مبنای قیمت گذاری در بورس کالا هم قرار گرفت، نادرست بود. معتقدم این حرکت واقعا اشتباه بود.
وقتی که نرخ نیمایی مبنای تعیین قیمت پایه قرار گرفت، همه چیز بهتر شد، اما می دانید فرمان نرخ نیمایی در اختیار بانک مرکزی است و هر موقع که فاصله نرخ نیمایی با نرخ بازار آزاد زیاد می شود دوباره فضا برای دلال ها و رانت، باز می شود. در واقع فضا در این شرایط مستعد حضور دلال ها خواهد شد. 
البته مدتی است بانک مرکزی تلاش می کند این فاصله را کاهش دهد و متعاقب آن می توانید ببینید که در بورس کالا هم درصد رقابت پایین آمده است. به غیر از چند گرید خاص که با کمبود عرضه مواجه هستند عموما می بینیم که بسیاری از گرید ها با نرخ پایه معامله می شود و رقابتهای دیگر نیز حول و حوش  10 درصد است. 
به شرطی که فاصله نرخ نیمایی ارز تا نرخ آزاد فاصله مطلوبی باشد، با توجه به شرایط مملکت، این مدل بهترین مدل است. هر چیزی غیر از مکانیسم عرضه بورس می تواند فضا را برای دلال ها باز کند و از طرف دیگر فرار صادراتی هم محتمل خواهد بود. در واقع سرمایه های کشور صادر می شود. در حالیکه اگر با یک نرخ ارز مواجه باشیم، اگر واحدی صادرات داشت می توان گفت که صادرات منطقی خواهد بود.

بسپار – اشاره شما به صادرات مواد اولیه است یا محصولات و یا هر دو؟
ترک: البته صادرات مواد اولیه توسط اشخاص همچنان ممنوع است و توسط شرکت های اصلی و صرفا نمایندگان پتروشیمی انجام می شود. وادرات مواد اولیه پلیمری هم طبق قانون آزاد است ولی به خاطر شرایط خاص مملکت و بحث ارز؛ واردات به سختی صورت می گیرد و در مورد همه کالا ها نیاز به مجوزهای متعدد و طولانی و سخت است و این موضوع درباره مواد اولیه صدق می کند.
چالش های عمده مواد اولیه روی برخی از مواد است. به هرحال تحریم پتروشیمی چالش جدی را برای پتروشیمی ایجاد نکرده، اما کارش را سخت کرده است. ما در برخی مواد دچار مشکل هستیم و باید فکری کنیم. بعید است در گروه پلی اتیلن ها و پلی استایرن ها دچار مشکل جدی شویم و  وضعیت عرضه ها خوب است و ظرفیت ها بالاست. در بخش PET و PP ظرفیت تولیدی در کشور با نیازها یکسان است و یا اندکی کمتر یا بیشتر است، بنابراین باید صادرات پتروشیمی به دقت انجام شود وگرنه در این بخش با مشکل روبرو خواهیم شد. در گروه PVC هم بیشتر مشکل دی او پی را داریم و تولیدی پتروشیمی اراک کافی نیست و حتما دولت باید تدبیری برای واردات بیندیشد و جایگزین کند این کمبود را. حتی در مورد  PET  هم این موضوع باید رخ دهد تا بازار متعادل شود. در خصوص PP با کنترل صادرات پتروشیمی ها می شود بازار را مدیریت کرد و در دیگر مواد اولیه مشکلی جدی وجود ندارد.

بسپار – چرا بازرگانان اصولا تمایلی به واردات و تامین مواد اولیه به رغم وجود مشکلات عدیده در بازار مواد پلیمری نداشته و ندارند؟ در نهایت پیشنهاد شما برای همکاران چیست؟
ترک: بازرگانان با مشکل اقتصاد کلان کشور مواجه هستند. واردات به شکل جدی سخت است. افزایش قیمت ها در سال گذشته و امسال فروش را دشوار کرده و قدرت خرید مردم هم پایین آمده است. در بازار نشانه های جدی رکود هست. اینها همه برای یک بازرگان بازدارنده است. به هر حال این رشد منفی اقتصاد در سال گذشته و امسال به نظر می رسد ما را وارد رکورد تورمی می کند و فروش کاهش پیدا می کند و اینها مشکلاتی هست که همه کشور و فعالان اقتصادی با آن درگیر خواهند بود و راه رفع آن را باید در سطح کلان کشور جستجو کرد. جنس آن سیاسی است و راه حل اقتصادی ندارد. وقتی زمزمه و یا احتمال توافق از طریق ژاپن بین امریکا و ایران بود نرخ ارز پایین آمد و آثار مثبت در بازار داشت و به محض اینکه این اتفاق رخ نداد دوباره افزایش ارز را شاهد بودیم. 
اما فعالان اقتصادی هم نمی توانند چشم به سیاستمداران بدوزند و باید حواسشان به کار باشد، نقدینگی را به شدت باید مدیریت کنند. هزینه ها را به شدت مدیریت کنند. سعی کنند با توجه به احتمال کاهش فروش، بر روی فروش متمرکز شوند و تولید را ادامه دهند حتی با سود اندک و تاجایی که ممکن است فروش داشته باشند که گردش اقتصادی شان متوقف نشود. تا جای ممکن سرمایه گذاری میان مدت و بلند مدت را متوقف کنند و برنامه ریزی دقیق انجام دهند.

بسپار – آیا اصولا راهکار عرضه در بورس را کارآمد می دانید؟
ترک: بله، به نظرم با وجود تمامی مشکلات در سامانه بهین یاب و بورس کالا، ما جایگزین دیگری برای آنها نداریم و شفافیتی که بورس کالا ایجاد می کند، غیر قابل انکار است. باید همه ما روی توزیع مواد از طریق بورس تاکید کنیم و بخواهیم و مطالبه کنیم تا ایرادات رفع بشود. عمده ایرادات در بخش بورس کالا نیست و در بهین یاب و در حوزه عرضه است. خود بورس ایرادات اندکی دارد و مسایل و مشکلات در این زمینه قابل حل است. مشکل یا در سمت عرضه است که پتروشیمی ها عرضه را کم می کنند ... یا مشکل در بخش تقاضا هست که باید در بهین یاب این موضوع را حل کنند. در قسمت عرضه همیشه مطرح و خواسته شده تا پتروشیمی ها کف عرضه را رعایت کنند و اگر به صورت مستمر کف عرضه پایش شود، مشکلات اندک خواهد شد. اگر کف عرضه رعایت نشود، مشکلات بهین یاب خود را چند برابر به طور جدی نشان می دهد.

بسپار –  مشکلات بهین یاب دقیقا در کجاهاست؟

(ادامه دارد...)

متن کامل این گفت و گو  را که در شماره   201 ماهنامه بسپار در نیمه تیرماه منتشر شده است، بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید.

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
لطفا تنظیمات را ویرایش و ذخیره نمایید
دی ان ان