آرشیو دیدگاه

آرشیو دیدگاه ها

تحلیل بهره ­وری اقتصادی و تصمیم ­­گیری­ های راهبردی سازمان­

تحلیل بهره ­وری اقتصادی و تصمیم ­­گیری­ های راهبردی سازمان­

چهارشنبه, 06 شهریور,1398

رتبه بندی این مطلب:
5/0

گروه ترجمه و تولید محتوا در بسپار/ ایران پلیمر تحلیل­ بهره ­وری اقتصادی از طریق درک و شناخت محیط بیرونی (به ویژه جنبه­ های زیست محیطی و اقتصادی) حاصل شده و به تصمیم ­گیری­های کلان و راهبردی سازمان­ها و کسب­ وکارها کمک می­کند و عملا به عنوان راهکاری برای توسعه­ی تولید محصولات نوآورانه و همچنین بازاریابی صحیح و کارآمد معرفی می ­شود.

 

مقدمه

امروزه بسیاری  از شرکت­ها، پایداری و ثبات کسب ­وکار خود را به عنوان مهم­ترین شاخص موفقیت سازمان می­دانند. بررسی ثبات کسب­ وکار هر شرکت به عنوان راهبردی کلیدی همانند سایر راهبردهای شرکت (همچون فروش وبازاریابی) ضروری است و باید حین تدوین راهبردهای سازمان در نظر گرفته شود. در عمل تدوین راهبردهای ثبات کسب­ وکار مزایایی همچون مدیریت ریسک در سازمان و ارتقای ارزش برند را به همراه خواهد داشت. توسعه ­ی پایدار بر اساس توازن دستآوردها و موفقیت­های اقتصادی و مسئولیت­های اجتماعی با در نظر گرفتن پیامدها و هزینه ­های زیست محیطی حاصل می­شود. هر شرکت برای مدیریت توسعه­ی پایدار خود باید شاخص ­های پایداری و ثبات را در کلیه­ی فرآیندها و ارکان اصلی سازمان شناسایی و سنجش نماید. در واقع تحلیل بهره ­وری اقتصادی (EEA) دو رکن اصلی تحلیل محیط­ های بیرونی هر سازمان یعنی تحلیل­ های اقتصادی و زیست محیطی را دربرمی­گیرد. تحلیل بهره ­وری اقتصادی رویکردی علمی و چندجانبه است که ارتباط میان مزایای اقتصادی فناوری (محصول) و تاثیر آن را در کل زنجیره­ ی تامین و چرخه ­عمر مشخص می­کند.

شرکت BASF بیش از 400 مطالعه­ در رابطه با بهره­ وری اقتصادی محصولات مختلف اعم از انواع مواد شیمیایی، محصولات آرایشی و بهداشتی، بسته­بندی و انواع چسب­ها داشته و این مطالعات و تحلیل­های بهره­ وری اقتصادی به عنوان ابزاری کلیدی برای تصمیم­­های راهبردی سازمان در حوزه­های قیمت­ گذاری محصول و سرمایه­ گذاری­های داخلی و خارجی استفاده می­شوند. از طرف دیگر تحلیل­های بهره ­وری اقتصادی به مشتریان و سهامداران خارجی شرکت این فرصت را می­دهد تا تحلیل دقیق و شفافی از میان اطلاعات پیچیده­ ی اقتصادی موجود در شرکت­ها به دست آورند که یکی از مزایای کلیدی این تحلیل برای ذی­نفعان هر شرکتی به حساب می­ آید.

در این نوشتار در رابطه با تحلیل بهره­ وری اقتصادی توضیح داده خواهد شد و مثالی از مطالعات موردی در این حوزه آورده می­شود تا نشان داده شود که تحلیل بهره ­وری اقتصادی چگونه می­تواند بر سیاست­ها و راهبردهای کلان سازمان­ها تاثیر گذارد.

 

 

روش تحلیل بهره­ وری اقتصادی

تحلیل بهره­ وری اقتصادی شامل بررسی کامل چرخه­عمر محصول و هزینه ­های مرتبط با آن است. روش­شناسی بهره ­وری اقتصادی پیرامون مقایسه­ی پایداری و ثبات یک محصول با جایگزین­ های موجود برای آن محصول تعریف می­شود. نکته ­ی کلیدی در این تعریف اینکه ممکن است یک محصول با کاربردی خاص بهره ­وری اقتصادی بالایی داشته باشد اما در کاربردی دیگر برای یک کاربرد متفاوت، بهره­وری اقتصادی پایینی داشته باشد. بنابراین بهره ­وری اقتصادی یک شاخص ثابت برای یک محصول نیست و با توجه به تعریف دامنه ­ی محصول متفاوت خواهد بود.

برای تحلیل بهره ­وری اقتصادی ابتدا باید موارد زیر را تعریف و در نظر گرفت:

  • محصول یا فرآیند تحت ارزیابی دارای تعریف کاربری مشخص و تعریف شده باشد.
  • جایگزین­های محصولی که برای تحلیل تعریف می­شوند باید حداقل 90% کاربرد محصول را در بازار مرتبط پوشش دهند تا از جایگزینی واقعی آنها با محصول مورد نظر، اطمینان حاصل شود.
  • کل چرخه ­عمر محصول باید با جزییات در نظر گرفته شود.
  • کل محیط بیرونی از دید کلان، پیامدهای زیست محیطی و همچنین محیط اقتصادی باید ارزیابی شوند.

 

تحلیل بهره ­وری اقتصادی شرکت BASF بر اساس دو استاندارد ISO 14040 و ISO 14044 برای ارزیابی چرخه­ عمر محصولات انجام شده است. فرآیند کلی تحلیل­ بهره ­وری اقتصادی شامل مراحل زیر است:آناهیتا هماوند (anahitahomavand@yahoo.com)

(ادامه دارد...)

 

متن کامل این مقاله را که در شماره   202 ماهنامه بسپار  در نیمه مردادماه  منتشر شده است، بخوانید.

در صورت تمایل به دریافت نسخه نمونه رایگان و یا دریافت اشتراک با شماره های 02177523553 و 02177533158 داخلی 3 سرکار خانم ارشاد تماس بگیرید. نسخه الکترونیک این شماره از طریق کتابخوان فیدیبو قابل تهیه است. 

 

 

 

نوشتن یک نظر

افزودن نظر

x
دی ان ان